Dieta ketogeniczna – czy jest skuteczna w leczeniu padaczki?

Dieta ketogeniczna – czy jest skuteczna w leczeniu padaczki?

Stosowanie diety ketogenicznej stało się modne z uwagi na skuteczność w spalaniu tkanki tłuszczowej. Nie wszyscy wiedzą, że według licznych badań jadłospis bazujący w głównej mierze na tłuszczach wspomaga również terapię padaczki lekoopornej.

Dieta ketogeniczna to gorący temat, który zdecydowanie wzbudza emocje. Niektórzy uznają ją za kolejne wcielenie diety Dukana, która również swego czasu była bardzo popularna, ale została zdyskredytowana przez środowisko naukowe z uwagi na niszczący wpływ na organizm. Z kolei inni chwalą jej założenia i zachwycają się ogromną skutecznością diety, w której przypadku efekt jojo jest niezwykle rzadki. Niewątpliwie, jest ona skuteczna w walce z tkanką tłuszczową. A jak jest z innymi chorobami? Czy dieta ketogeniczna w rzeczywistości może pomóc w leczeniu padaczki? Zanim przejdziemy do omówienia tego zagadnienia, warto objaśnić, na czym polega keto jadłospis i czym jest stan ketozy, do którego dąży się za pomocą odpowiedniego sposobu żywienia.

Dieta ketogeniczna – na czym polega?

Na pierwszy rzut oka dieta ketogeniczna wydaje się niezbyt zdrowym pomysłem na żywienie – składa się w końcu w głównej mierze z tłuszczu. Uwzględnia również niewielkie ilości białka, natomiast węglowodany są całkowicie eliminowane z jadłospisu. Sprawia to, że z pewnością nie można nazwać jej zbilansowaną. Celem tak restrykcyjnego jadłospisu jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy. To sposób funkcjonowania, w którym czerpie on energię nie z węglowodanów – podstawowego surowca energetycznego w zwyczajnej diecie – ale z tłuszczy. W ten sposób, organizm spala nie tylko tłuszcze, które dostarcza się mu w posiłkach, ale również te, odłożone w postaci tkanki tłuszczowej.

Dieta ketogeniczna w leczeniu padaczki lekoodpornej – czy jest skuteczna?

Wiemy już, jak to możliwe, że dieta ketogeniczna ułatwia szybkie tracenie zbędnych kilogramów. Czy to jednak możliwe, że leczy również poważne dolegliwości, takie jak padaczka? Według licznych badań, stosowanie diety ketogenicznej u osób cierpiących na tę dolegliwość znacząco zmienia częstotliwość drgawek.

Jak to możliwe?

Dowiedziono, że dieta bogata w tłuszcze zmienia strukturę genów zaangażowanych w procesy metaboliczne w mózgu. W ten sposób pomaga stabilizować funkcje neuronów podczas ataków epileptycznych.

Dla wielu osób, w przypadku których leki nie wykazują żadnej skuteczności w terapii, dieta ketogeniczna to jedna z niewielu opcji, po które mogą sięgnąć, oprócz operacji. Zaobserwowano, że skuteczność diety zwiększa stosowanie oleju z CBD.