Dieta wegetariańska u dzieci wzbudza wiele kontrowersji. Pomimo pozytywnej opinii Ministerstwa Zdrowia, wśród opinii publicznej panuje przekonanie, że tylko żywienie tradycyjne jest w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby najmłodszych. A jak jest w rzeczywistości?
Dieta wegetariańska u dzieci, czy jest bezpieczna?
Wegetarianizm od lat wzbudza kontrowersje. Temat ten jest szczególnie „gorący”, jeżeli chodzi o dzieci. Bezmięsna dieta u najmłodszych utożsamiana jest z niedożywieniem, anemią i niedoborem witamin B i D. Jak jest w rzeczywistości?
Stowarzyszenia żywieniowe na całym świecie m.in. Academy Of Nutrition and Dietetics (Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne), American Academy of Pediatrics (Amerykańska Akademia Pediatrów) czy też British Dietetics Association (Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne) zgodnie twierdzą, że odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska jest korzystna dla wszystkich, w tym także dla dzieci.
W Polsce taką pozytywną opinię wydał Minister Zdrowia oraz Instytut Żywności i Żywienia. Badania prowadzone w Polsce i na świecie wykazują, że prawidłowo zbilansowana dieta wegetariańska u dzieci jest dopuszczalna na każdym etapie życia.
Białko zwierzęce w diecie dla dzieci
Stereotypowa opinia głosi, że dzieci potrzebują białka zwierzęcego do prawidłowego rozwoju. Opinia ta wygłaszana jest często przez osoby odżywiające się tradycyjnie. Tymczasem prawidłowo skomponowana dieta wegetariańska u dzieci zawierająca strączki w zupełności pokrywa zapotrzebowanie organizmu na białko. Rośliny strączkowe to doskonałe źródło, łatwo przyswajalnego białka.
Brak mięsa w diecie, anemia i niedobory
Badania i obserwacje dzieci będących na diecie wegetariańskiej nie wykazywały nadmiernego występowania niedokrwistości wynikającego z niedoboru żelaza. Należy jednak pamiętać o systematycznej suplementacji witaminy B i D oraz o napojach roślinnych wzbogacanych wapniem, które pokryją zapotrzebowanie organizmu na ten pierwiastek.
Dieta wegetariańska u dzieci i suplementacja
Witamina B12 występująca naturalnie w rybach i mięsie jest konieczna do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Dzieciom na diecie wegetariańskiej należy suplementować witaminę B12 i witaminę D. Z uwagi na położenie geograficzne Polski i zbyt małą ilość światła słonecznego produkcja witaminy D przez organizm jest zbyt niska. Niedobory tej witaminy mogą prowadzić do osteomalacji (rozmiękczania kości), krzywicy i osteoporozy. Należy też pamiętać o uwzględnieniu w diecie dziecka fortyfikowanych napojów roślinnych, które pokryją zapotrzebowanie organizmu na wapń.
Badania okresowe i dieta
Dietę wegetariańską u dzieci najlepiej prowadzić pod okiem wykwalifikowanego specjalisty. Dietetyk po przeprowadzeniu niezbędnych badań m.in. badania krwi zleci odpowiednią suplementację oraz wyda szczegółowe zalecenia odnośnie do diety na każdy kolejny miesiąc/rok życia dziecka. Wskazówki żywieniowe od specjalisty zapobiegną niedoborom żywieniowym i ewentualnym chorobom wynikającym z niedożywienia. Taka współpraca na linii dietetyk – rodzic jest niezbędna, ponieważ błędy żywieniowe u maluchów mogą być przyczyną poważnych i często nieodwracalnych zaburzeń rozwojowych.
Dieta wegetariańska u dzieci niesie za sobą szereg korzyści zdrowotnych. Jednak aby tak było, niezbędna jest zaawansowana wiedza lub pomoc kompetentnego dietetyka specjalizującego się w diecie wegetariańskiej dla najmłodszych. Dietetyk przygotuje spersonalizowany jadłospis, zaleci odpowiednią suplementację i doradzi przy ewentualnych problemach żywieniowych. Tylko praktykowana w bezpieczny sposób dieta bezmięsna przyniesie korzyści dziecku i całemu ekosystemowi.