Dlaczego warto biegać, czyli kilka praktycznych informacji dla początkujących

Dlaczego warto biegać, czyli kilka praktycznych informacji dla początkujących

Bieganie stało się popularne już jakiś czas temu, jednak wciąż nie każdy rusza się każdego dnia. Wiele osób jednak szuka sposobu, by zacząć zmianę swojego trybu życia właśnie od biegania. Nie wymaga ono wysokich nakładów finansowych, a do tego nie wydaje się wymagające. Jednak czasami może okazać się, że robisz to źle lub motywacji starczy Ci jedynie na kilka dni. Jak więc przekonać się, czy bieganie to to, czego Ci potrzeba?

Bieganie to zdrowie, czyli w zdrowym ciele zdrowy duch

Pierwszym argumentem, który powinien przekonać Cię do biegania zimą i latem, jest dbanie o zdrowie. Dzięki temu, że będziesz to robił regularnie, możesz znacznie zmniejszyć ryzyko chorób serca. Ma to oczywiście związek z ciśnieniem krwi i nie jest tylko głośnym kawałkiem. Chodzi o to, że dzięki bieganiu poprawiasz wydolność swojego organizmu, a przy tym umożliwiasz ciśnieniu krwi się obniżyć. Obniżasz także tętno spoczynkowe co sprawia, że serce zaczyna lepiej, płynniej pracować. To oczywiście efekty osiągnięte dzięki regularności ćwiczeń.

Druga kwestia, jednoznacznie łączona ze zdrowiem, to walka z otyłością. Dzięki regularnemu bieganiu jesteś w stanie zrzucić wiele kilogramów, które stają się przeszkodą w codziennym życiu. Nie ma wątpliwości, że bez wysiłku fizycznego nie zrzucisz nadwagi, a ta w formie otyłości prowadzi do wielu chorób, w tym do chorób serca. Warto więc pomyśleć nie tylko o tym, że umożliwia utrzymanie pięknej sylwetki, ale także o zdrowotnym wpływie w kontekście otyłości właśnie.

Wzmocnienie kondycji i mięśni podczas biegania

Ćwiczenia wykonywane na siłowni nie zdadzą rezultatów, jeśli nie będą poparte wysiłkiem. A ten nie polega tylko na treningu na maszynach, ale przede wszystkim samym ruchu. W tym przypadku bieganie jest najlepszym rozwiązaniem, które męczy ciało i sprawia, że cały organizm zaczyna pracować. Mamy tu i nogi, i pośladki, i ramiona, i brzuch, więc najbardziej newralgiczne miejsca naszego ciała. Bieganie na odchudzanie to dobry pomysł, bo następuje wzmocnienie mięśni. Reszta pracy na siłowni tylko pomoże i wzmocni efekty.

Druga kwestia to ogólna poprawa kondycji, która przekłada się nie tylko na samo zdrowie, ale także na wydolność organizmu. Dzięki temu będziesz mieć większą wytrzymałość podczas codziennych wysiłków podejmowanych przy różnych okazjach, a przy tym dużo lepiej pracować będzie Twój układ oddechowy. To sprawia, że bieganie wpływa nie tylko na kondycję jako taką, ale poprawia funkcjonowanie różnych układów w naszym organizmie. Warto, byś sięgnął po ten sposób na poprawę swojego stanu zdrowia, kondycji oraz samopoczucia.

Samopoczucie i wpływ na nagromadzony stres

Bieganie codzienne jest świetnym sposobem na rozładowanie stresu i napięcia, na przykład związanego z pracą. To idealny sposób na „odmóżdżenie się”, na reset głowy i na odstresowanie oraz odcięcie od wszelkich kłopotów. Już sam wysiłek fizyczny pozwala na wydzielanie endorfiny, czyli hormonu szczęścia, jak również serotoniny, która poprawia nastrój i zapobiega niektórym problemom z psychiką, jak choćby depresji. W ten sposób nie tylko zrzucasz z siebie cały stres dnia czy wydarzeń, które Cię otaczają, ale jeszcze aplikujesz sobie kurację hormonami. Dlatego właśnie warto biegać!