Nadciśnienie tętnicze – co każdy z nas wiedzieć powinien?

Nadciśnienie tętnicze – co każdy z nas wiedzieć powinien?

Jest jednym z tych problemów zdrowotnych, które dla współczesnej medycyny są coraz większym wyzwaniem. Liczba pacjentów zmagających się z nadciśnieniem tętniczym zwiększa się przecież konsekwentnie. Dlaczego jest to tak niebezpieczny problem? Co każdy z nas powinien wiedzieć na temat tej przypadłości?

Nadciśnienie tętnicze w pigułce

Czym właściwie jest nadciśnienie tętnicze? O tym problemie możemy mówić w chwili, gdy ciśnienie skurczowe przekracza 140, a rozkurczowe 90 mm Hg. Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, w której ciśnienie skurczowe przekracza 180 mm Hg, a rozkurczowe – 105. W takiej sytuacji można mówić już o nadciśnieniu ciężkim – problemie, którego zignorowanie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami.

Jakie sygnały powinny nas zaniepokoić?

By w porę rozpocząć walkę o zdrowie, należy umiejętnie odczytywać te sygnały, jakie wysyła nam nasz organizm. Jakie objawy mogą świadczyć o rozwijających się problemach z nadciśnieniem? Wiadomo, że do najbardziej charakterystycznych symptomów, w przypadku nadciśnienia tętniczego, zaliczają się takie problemy jak bóle głowy, zawroty głowy oraz nudności. Inne objawy, które powinny wzbudzić nasze zaniepokojenie, to zaburzenia widzenia oraz krwawienia z nosa. Drgawki, bóle pojawiające się w rejonie klatki piersiowej – oto kolejne symptomy, których w żadnym wypadku nie można zignorować.

Skąd biorą się problemy z nadciśnieniem tętniczym?

Nadciśnienie tętnicze może się rozwijać pod wpływem wielu czynników. Nadmiar kawy, zbyt częste sięganie po alkohol oraz papierosy – oto przyczyny problemów ze zdrowiem, z którymi lekarze mają do czynienia bardzo często. Siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta oraz obecność ołowiu we krwi – oto kolejne, bardzo często występujące, przyczyny problemów z nadciśnieniem. Nadmiar sodu i brak potasu w diecie to jeden z najczęściej pojawiających się błędów dietetycznych, które w znacznym stopniu przyczyniają się do rozwoju problemów z nadciśnieniem tętniczym. Warto też pamiętać o skłonnościach dziedzicznych. Osoby, które wśród bliskich mają osoby cierpiące z powodu nadciśnienia, powinny częściej mierzyć ciśnienie oraz przywiązywać większa uwagę do zdrowego stylu życia.

Współczesna medycyna w walce z nadciśnieniem

W jaki sposób można uporać się z nadciśnieniem tętniczym? Leczenie polega tu przede wszystkim na przyjmowaniu środków obniżających ciśnienie oraz na zmianie stylu życia. By pozbyć się tego problemu, należy zadbać o ruch i zdrową dietę. Pozbycie się zbędnych kilogramów może pomóc w odzyskaniu dobrej formy. Ważne jest też zrezygnowanie z palenia papierosów, unikanie alkoholu oraz ograniczenie ilości wypijanej każdego dnia kawy. Przydatne będą też te techniki, dzięki którym każdy z nas może walczyć ze stresem – wielkim zagrożeniem dla naszego zdrowia. Osoby, które mają problemy z nadciśnieniem tętniczym, powinny też w porę zakupić aparat, dzięki któremu będą mogły mierzyć ciśnienie we własnym domu. Pozwoli to zachować całkowitą kontrolę nad chorobą.

Nadciśnienie tętnicze jest problemem, którego nie można ignorować. Brak odpowiedniego leczenia może sprawić, że z czasem ta dolegliwość stanie się przyczyną jeszcze poważniejszych problemów ze zdrowiem. Zignorowane nadciśnienie jest jedną z częstszych przyczyn poważnych chorób serca oraz układu krążenia, przyczynia się też w znacznym stopniu do rozwoju problemów z nerkami. Warto w porę zadbać o swe zdrowie i zatroszczyć się o to, by ciśnienie tętnicze wróciło do normy.