Nos jest jednym z kluczowych elementów twarzy człowieka. Można powiedzieć, że od razu rzuca się w oczy. Z tego powodu wiele osób jest przewrażliwionych na punkcie swojego nosa i nie zawsze jego kształt jest taki, jak według właściciela być powinien. Problemy z nosem nie są tylko czysto estetyczne. Są osoby, które urodziły się z krzywą przegrodą nosową lub w wyniku nieszczęśliwego wypadku złamali lub skrzywili sobie nos. W takim przypadku nie dość, że stracił on swój pierwotny kształt, pojawiły się również problemy zdrowotne. Rozwiązaniem dla takich osób są operacje plastyczne nosa.
Dlaczego wykonywane są operacje plastyczne nosa?
Operacja plastyczna nosa, to inaczej rynoplastyka. Działem medycyny, w którym jest ona dokonywana to medycyna estetyczna. Jak pisałam w poprzednim akapicie wykonywana jest ona z dwóch powodów:
- Względy estetyczne:
W tym przypadku zabieg ma na celu zmianę kształtu nosa tak, aby miał odpowiednie proporcje oraz był zgrabny. Najczęściej korekta polega na usunięciu wydatnej kości nosowej, skróceniu czubka nosa lub asymetryczności. Bywa, że regulowane są odległości dziurek nosowych lub zmniejsza gruby czubek nosa. Są również osoby, które decydują się na powiększenie nosa. - Względy medyczne:
Osoby decydujące się na operację z tego powodu mają uszkodzoną strukturę nosa, która została uszkodzona na przykład w wyniku wypadku. Częstym zabiegiem jest septoplastyka, która polega na wyprostowaniu przegrody nosowej. Innym popularnym zabiegiem jest konchoplastyka, która polega na plastyce przerośniętych małżowin nosowych.
Czynności wykonywane przed zabiegiem.
Na pierwszym spotkaniu chirurg ocenia strukturę oraz grubość skóry nosa. Następnie zlecane są badania:
- grupy krwi,
- poziomu cukru we krwi,
- morfologia,
- poziom APTT, INR (wskaźniki krzepliwości krwi),
- badanie sprawdzające, czy pacjent ma WZW typu B oraz typu C,
- badanie sprawdzające, czy pacjent jest zarażony wirusem HIV.
Często wymagane jest RTG nosa oraz zatok, jak również konsultacja z laryngologiem. Jeśli palimy, na 4 tygodnie przed zabiegiem powinniśmy rzucić palenie, a na 2 tygodnie przed zabiegiem na przyjmować leków z kwasem salicylowym oraz aspirynę.
Rynoplastyka krok po kroku.
Standardowy zabieg trwa od 2 do 3 godzin, jego przebieg w skrócie opowiedziała nam Pani Magdalena z Kliniki chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej Dr Szczyt:
- Anestezjolog podaje narkozę.
- Chirurg wykonuje nacięcie wewnątrz nosa. Dzięki temu uzyskuje dostęp do miękkich i twardych części nosa.
- Dłutem chirurgicznym chrząstki są usuwane a kość nosa zostaje złamana.
- Chirurg kształtuje nową strukturę nosa, a następnie zszywa rany.
- W środek nosa wkłada się setony, czyli sączki z gazy opatrunkowej. Na zewnętrznej stronie nosa umieszcza się gipsową szynę, która ma na celu ochronę nosa oraz utrwalenie nowego kształtu nosa.
Po zabiegu.
Przez 24 godziny po zabiegu pacjent ma w dziurkach nosa setony. Ich zadaniem jest ochrona przed krwawieniem. Szyna gipsowa ściągana jest po około 10 dniach. Przez dwa tygodnie po zabiegu pacjent musi liczyć się z obrzękiem oraz siniakami wokół nosa. Nie unikniemy również opuchlizny, która może utrzymywać się do 6 miesięcy po zabiegu. Pacjent nie powinien również narażać się na żadne urazy.