Nasz wygląd zależy od uwarunkowań genetycznych i z reguły mamy mały wpływ na to jak wyglądamy. Mam tutaj na myśli rzeczy typu kształt twarzy, wzrost lub kształt figury. Prawda jest taka, że każdy by coś zmienił w swoim ciele. Jednymi z części ciała, które często nie wyglądają idealnie są uszy. Nie każdy rodzi się z małymi, zgrabnymi uszami, które pasują do jego twarzy. Są osoby, które borykają się z problemem odstających uszu. Uszy mogą wyglądać niekorzystnie również z powodu wypadku. Do takich osób wychodzi naprzeciw medycyna estetyczna. Dzięki operacji plastycznej uszu osoby takie mają szansę pozbycia się kompleksów i nadania im właściwego kształtu.
Kto powinien skorygować swoje uszy?
Operacja plastyczna uszu zalecana jest dla osób, które urodziły się z odstającymi uszami. Kwestia ta jest szczególnie drażliwa dla dzieci, które przez swoje uszy mogą być obiektem kpin rówieśników. Warto pamiętać, ze korekta uszu nie jest konieczna dla zdrowia fizycznego pacjenta. Jednak w wielu przypadkach jest ona zalecana, ponieważ odstające uszy mogą być powodem braku akceptacji dla samego siebie oraz popadania w depresję z powodu uwag innych osób. Dlatego operacja plastyczna uszu zalecana jest dla każdej osoby, którym nie podobają się ich uszy i czują się z tym źle.
Kiedy wykonywana jest korekta uszu?
Jeśli chcemy wykonać operację plastyczną uszu nasze uszy muszą odstawać, co najmniej dwa centymetry od tyłu głowy. Nie wykonuje się również operacji uszu małych dzieci. Jest to możliwe po 5 lub 6 roku życia, kiedy to uszy osiągnęły pełny rozmiar. Warto pomyśleć o tej operacji w młodym wieku, ponieważ chrząstka jest wtedy bardziej elastyczna, a co za tym idzie chirurg łatwiej może uformować pożądany kształt uszu.
Operacja plastyczna uszu – krok po kroku.
Zabieg korekty uszu trwa około dwóch godzin. Przebiega następująco:
- Anestezjolog podaje znieczulenie.
- Chirurg wykonuje nacięcie za uszami, miejscu połączenia uszu z głową. Następnie usuwa skórę i chrząstkę. Czasami tylko ją przycina i nadaje jej odpowiedni kształt.
- Bywa, że lekarz pomniejsza uszy i nadaje im większą symetryczność.
- Kolejnym krokiem jest umocnienie chrząstki w nowej pozycji przy użyciu szwów.
Jak podaje Pani Agnieszka z Kliniki medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej One Clinic – po operacji pacjent musi przez kilka tygodni nosić opatrunek, który chroni uszy. Musi również liczyć się z bólem, dyskomfortem oraz obrzękiem. Częsty zaleceniem lekarzy jest noszenie nauszników. W zależności od przypadku: cały dzień lub tylko w nocy.
Inne powody wykonywania operacji uszu.
- Niektóre dzieci rodzą się bez otworów w uszach. W takim przypadku trzeba otworzyć uszy i nadać im odpowiedni kształt.
- Osoby, które urodziły się bez uszu lub je straciły w wypadku decydują się na sztuczne ucho. Dzięki temu nie muszą czuć się niekomfortowo z powodu braku ucha, lub uszu. W obecnych czasach ta gałąź medycyny jest bardzo dobrze rozwinięta.
- Jeśli dojdzie do rozerwania ucha na przykład w wyniku zaczepienia kolczykiem o ubranie wykonywane są również operacje uszu. Na szczęście urazy te są łatwe do naprawienia a uszy goją się bardzo szybko.