Zaburzenia odżywiania to dość rozbudowana grupa, spośród której wymienić możemy anoreksję oraz bulimię. Często bagatelizujemy jej objawy, a tymczasem zarówno jedno, jak i drugie zaburzenie może prowadzić do katastrofalnych, a nawet śmiertelnych skutków zdrowotnych. Warto więc poznać je nieco bliżej- czym się charakteryzują oraz jakimi metodami można je leczyć, o tym w niniejszym artykule.
Czym są zaburzenia odżywiania, jakie są ich przyczyny oraz objawy?
Zaburzenia odżywiania nie należą do rzadkości, wręcz problem ten ciągle rośnie w sile. Niestety sami jesteśmy głównym winowajcom, promując szczupłe sylwetki, doskonałe ciało, brak kompleksów i tworząc nierealistyczny kanon piękna, do którego następnie zaparcie dążymy. W odchudzaniu upatrujemy recepty na szczęście i nie zauważamy, kiedy sprawy zajdą za daleko, a nawet jeśli zauważymy, to niekiedy może być już za późno.
Zaburzenia odżywiania należą do grupy zaburzeń psychicznych, przy czym do najpowszechniejszych z nich należy anoreksja i bulimia. Mogą wystąpić u osób w każdym wieku, najczęściej jednak ten rodzaj zaburzeń dotyczy nastolatków oraz osób młodych.
Jeśli chodzi o przyczyny zaburzeń odżywiania, zwykle jest to kilka czynników, które się na siebie nakładają. Po pierwsze, są to uwarunkowania genetyczne, czynniki natury psychospołecznej- nadmierne skupianie się opiekunów na masie dziecka, ciągłe kontrolowanie przez dziecka przez rodziców, wpływ mediów propagujących piękno.
Każde zaburzenie odżywiania ma swoje konkretne objawy, przy czym większość z nich ma także cechy wspólne. Są to przede wszystkim- nieprawidłowe nawyki żywieniowe, nadmierna koncentracja na swoim wyglądzie, a także zniekształcony obraz własnego ciała.
Anoreksja i bulimia- charakterystyka
Anoreksja i bulimia to bardzo poważne choroby. Anoreksja, inaczej zwana jadłowstrętem psychicznym, polega na znacznym ograniczaniu ilości spożywanych pokarmów, celem utraty masy ciała lub utrzymaniu jej niewielkiej wartości, przy czym jest to sposób niezwykle wyniszczający organizm. Choroba ta jest tak silna, iż chory, którego masa jest skrajnie niska, może być nadal przekonany, że jest gruby. Prócz ograniczania częstotliwości oraz ilości spożywanych posiłków, osoba z anoreksją dodatkowo często przyjmuje środki odchudzające, przeczyszczające lub moczopędne, a także poddaje się intensywnym treningom. Skutkuje to stopniowym zanikiem mięśni, wysuszeniem skóry, obrzękami, obniżeniem ciśnienia krwi i temperatury ciała, zaburzeniami rytmu serca, silnymi bólami głowy, omdleniami.
Bulimia, choć w swoim przebiegu i objawach znacznie różni się od anoreksji, jest równie niebezpieczna dla zdrowia i życia człowieka. Polega na naprzemiennym objadaniu się oraz stosowaniu rygorystycznych, krótkotrwałych diet, środków przeczyszczających oraz częstym prowokowaniu wymiotów. Zwykle zaraz po zjedzeniu dużej ilości pożywienia, czuje się przejedzona, ma wyrzuty sumienia, przez co jak najszybciej chce się pozbyć spożytego jedzenia. Co ciekawe, sytuacja ta ciągle się powtarza, przez co dochodzi do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, układu pokarmowego, układu krążenia, niedoboru witaminowego oraz powikłań stomatologicznych.
Leczenie zaburzeń odżywiania
Zaburzenia jedzenia, zwłaszcza anoreksja i bulimia niosą ze sobą poważne konsekwencje i nie mogą być lekceważone. Konieczna jest więc szybka reakcja i specjalistyczne wsparcie. Na samym początku mówiliśmy o tym, że zaburzenia jedzenia są chorobami na tle psychologicznym, dlatego leczenie zwykle polega na pracy z psychoterapeutą, połączonej z leczeniem schorzeń, które powstały na skutek choroby. Psychoterapia jest elementem niezbędny w leczeniu zaburzeń odżywiania, bowiem należy zwalczyć problem w miejscu, w którym on powstał, a więc w ludzkiej psychice. Najczęściej w tym celu stosuje się terapię behawioralno-poznawczą, która dodatkowo wspomagana jest leczeniem farmakologicznym bądź współpracą z dietetykiem. W najtrudniejszych przypadkach konieczna jest hospitalizacja.
Zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja czy bulimia, gdy już wystąpią, trudno sobie samemu z nimi poradzić, nieleczone natomiast ciągle się pogłębiają. Warto więc szybko reagować i skorzystać z profesjonalnej pomocy, w trosce o swoje zdrowie i życie, a więc najważniejsze wartości.