Jest przypadłością dość częstą i niezwykle uciążliwą, a zignorowane – może stać się przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem. Zapalenie gardła to jedna z tych chorób, których nie można ignorować. W jaki sposób można walczyć z tym problemem? Co robić, by skuteczniej chronić się przed takim schorzeniem?
Zapalenie gardła: jakie objawy mogą świadczyć o początkach problemów ze zdrowiem?
By w porę podjąć odpowiednie leczenie, należy w odpowiednim momencie zgłosić się do lekarza. Jakie objawy powinny wzbudzić nasze zaniepokojenie? Ból i obrzęk gardła, gorączka, powiększenie się węzłów chłonnych szyi oraz pojawienie się białego nalotu na migdałkach – oto dość częste problemy, które pojawiają się wraz z rozwojem stanu zapalnego.
Skąd biorą się takie problemy?
Zapalenie gardła to podstępna choroba, która bardzo szybko przenosi się z człowieka na człowieka. Zazwyczaj rozwija się ona jako skutek zakażenia wirusowego, choć za jej pojawienie się mogą też odpowiadać bakterie. Bez względu na to, co wywołało infekcję, objawy zapalenia gardła zawsze są związane z silnym bólem oraz coraz większymi problemami związanymi z przełykaniem. Z czasem pojawiają się kolejne problemy, jak obrzęki węzłów chłonnych oraz białe naloty. Sytuacja dodatkowo komplikuje się w chwili, gdy głównym sprawcą problemów ze zdrowiem okazują się bakterie. W tym przypadku zapalenie gardła może mieć poważniejszy przebieg, a sama infekcja może przenieść się na inne narządy. Z tego też względu podjęcie w porę odpowiedniego leczenia staje się sprawą bardzo ważną. Co więc można zrobić, by uniknąć dalszych problemów ze zdrowiem?
Współczesna medycyna w walce z zapaleniem krtani
W walce z zapaleniem gardła zazwyczaj wykorzystywane są antybiotyki. O tym, jakie leki w danym przypadku będą stosowane, decyduje lekarz na podstawie badań. W walce z przykrymi dolegliwościami, które towarzyszą takiej infekcji, mogą też dodatkowo pomóc stare, sprawdzone metody domowe. Płukanie gardła ciepłym roztworem soli to jeden z najpopularniejszych sposobów na walkę z bólem gardła, który każdego pacjenta pozbawia radości życia i energii do działania. Pomaga też picie większych ilości ciepłych płynów oraz kuracja, w której główną rolę odgrywa ciepły, domowy rosół. Unikanie zadymionych pomieszczeń również pomoże odzyskać dobrą formę, podobnie jak omijanie tych miejsc, w których drogi oddechowe narażone są na kontakt z substancjami drażniącymi. By poprawić sobie samopoczucie, można też postawić na inhalacje. Dobre rezultaty mogą przynieść inhalacje z dodatkiem takich olejków, jak olejek eukaliptusowy lub lawendowy. Warto też sięgnąć po jeżówkę, która swą popularność zawdzięcza korzystnemu wpływowi na pracę układu odpornościowego. Dzięki temu nasz organizm będzie miał więcej siły do walki z chorobą, a my szybciej odzyskamy dobrą formę.
Zapalenie gardła sprawia wiele bólu, a problemy związane z przełykaniem oraz gorączka dodatkowo pozbawiają nas energii. Na szczęście z tą chorobą można skutecznie walczyć – wystarczy tylko w porę sięgnąć po odpowiednie zioła oraz wybrać się do lekarza.